RSS
 

Sędzia łagodny i dobry

05 gru

Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej. Upodoba sobie w bojaźni Pańskiej. Nie będzie sądził z pozorów ani wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym w kraju wyda słuszny wyrok. 
Iz 11, 1-4

Te słowa to prorockie słowa o Jezusie.

Różdżka – tyle co odrośl, gałązka. Z pnia Jessego – Mesjasz będzie pochodził od Jessego, Jego drzewo genealogiczne będzie sięgało Jessego.

Będzie na Nim spoczywał Duch Pański – będzie otoczony łaskami, opieką Boga. Otrzyma dary mądrości, rozumu, rady, męstwa, wiedzy i bojaźni Pańskiej. W niej szczególnie będzie się odnajdywał.

Wszystko co będzie oceniał, będzie odnosił do Boga, a nie do pozorów, czy plotek.

Będzie sądził sprawiedliwie.

To wszystko dokonało się w Jezusie.
On pochodził od Jessego – ojca Dawida, Mesjasz miał być drugim Dawidem.

Nigdy nikomu nie mówił, że jest do niczego, że jest głupi, czy że się nie nadaje. My często tak mówimy i przez to podcinamy innym skrzydła, sprawiamy, że się „dołują”, czują się nic nie warci.

Mamy tendencję do tego, by innych oceniać tylko z tego co robią źle, z negatywnej strony.

Jezus w każdym odnajduje dobro i chce byśmy my także je znaleźli. On chce by człowiek odwrócił się od złego postępowania, widzi te złe wybory. Ale nie utożsamia człowieka z jego czynami. Pokazuje dobrą stronę, chce by podążali za dobrem. By szukali tego co w górze, by znaleźli coś co im wychodzi i się tego trzymali, a nie załamywali się tym, że czegoś nie potrafią.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Czytanie

 

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz