RSS
 

Dekalog

28 lip

Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja, Pan, Bóg twój (…)
Wj 20, 2-5

Dziś w czytaniu słyszymy słowa, które Bóg przekazuje Narodowi Wybranemu, słowa, których ma przestrzegać by żyć dobrze – czyli Dekalog.

Kiedy słyszymy, że mamy przestrzegać Dziesięciu Przykazań to przed oczami stają nam zakazy: nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij.

Ale pierwsze przykazania dotyczą Boga, one są najważniejsze i to one powinny stale nam towarzyszyć.

Przede wszystkim musimy zastanowić się jaka jest nasza relacja do Boga. Czy coś w naszym życiu nie stało się bożkiem – może nie jesteśmy w stanie przeżyć dnia bez telefonu, telewizora, a zaniedbaliśmy naszą relację z Bogiem.

W czytaniu, gdy przeczytamy je do końca (Wj 20, 1-17) wszystkie przykazania względem Boga są szeroko rozwinięte, wytłumaczone. To podkreśla, że są one ważne i mamy je mieć szczególnie na uwadze. Pozostałe przykazania są przekazane w sposób prosty. Mamy ich przestrzegać, ale nie mamy jakoś szczególnie ich traktować.

Wszystkie przykazania względem Boga są ważniejsze niż przykazania względem człowieka. Ale wszystkich trzeba przestrzegać.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Czytanie

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz