RSS
 

Miłosierdzie względem drugiego człowieka i jego negatywna ocena

01 lip

Idźcie i starajcie się zrozumieć co to znaczy: chcę raczej miłosierdzia niż ofiary
Mt 9, 13

Faryzeusze oceniali to, że Jezus rozmawiał, jadł i pił z grzesznikami. Nie podobało im się to. Uważali takie zachowanie za niedopuszczalne. Grzesznika należało potępić, a nie z nim rozmawiać.

Jezus łamie dotychczasowy porządek. Pokazuje, że nie można oceniać ludzi na zasadzie: „grzesznik” i „człowiek sprawiedliwy”.
Nawet w największym grzeszniku można znaleźć dobro. Ale też w człowieku sprawiedliwym można znaleźć zło. Dlatego nie możemy nikogo oceniać powierzchownie.
Każdemu trzeba dać szansę.

Jezus uczy nas dostrzegać dobro w każdym człowieku.

Ale czy czasem nie odeszliśmy od nauki Jezusa i zamiast Niego nie naśladujemy faryzeuszy?
Na każdym kroku oceniamy innych ludzi. Patrzymy nie tylko z obojętnością, ale wręcz z nienawiścią na innych ludzi.
Jak dziś postrzegamy tych, którzy opuścili swe domy uciekając przed wojną? Widzimy w nich zagrożenie, ludzi, którzy chcą tylko naszych pieniędzy. Jedni widzą ich tylko w czarnych barwach – jako terrorystów czy leniwych mężczyzn, którzy chcą się dorobić, ale nie narobić. Drudzy w jasnych barwach – widzą kobiety i dzieci, które uciekają przed wojną i w szukają bezpiecznego miejsca. Prawda jest gdzieś po środku – w odcieniach szarości.

Jakkolwiek by nie była prawda chrześcijanin ma naśladować Chrystusa i wypełniać Jego nauki. A dziś Jezus uczy nas by być miłosiernym.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ewangelia

 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz