RSS
 

Uniżyć się i przyjąć uniżenie innych

21 mar

Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz (…). Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku (…). «Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu»(…)
J 12, 1-7

Wielki Poniedziałek – wielkimi krokami zbliżamy się do wydarzeń męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Jezus też zbliżał się do tego okresu. Wiedział co Go czeka.
Ewangelista Jan podkreśla to w szczególny sposób – odlicza czas pozostały do Paschy.
Jezus na sześć dni przed Paschą przybywa do Betanii. Przybywa by odpocząć, by spotkać się z przyjaciółmi przed śmiercią. Ale również po to by być bliżej miejsca swojej męki – z Betanii do Jerozolimy było blisko – niespełna 3 kilometry.

Przyjaciele: Łazarz, Marta i Maria urządzają dla Niego ucztę. W uroczysty sposób przyjmują Tego, któremu są wdzięczni za życie Łazarza.
Maria w szczególny sposób wyraża swój szacunek. Olejkiem namaszczano głowę szczególnemu gościowi. Ale Maria na znak pokory namaściła Mu nogi i na znak jeszcze większego uniżenia nie wytarła mu stóp tkaniną tylko tym co jest cenne dla każdej kobiety – swoimi włosami.

Dla Marii życie jej brata było tak cenne, że aby wyrazić swoją wdzięczność nie użyła kilku kropli olejku do namaszczenia nóg Jezusa, ale funt. Użyła prawie pół kilo olejku. Nie był to wcale tani olejek. Judasz oburzył się i fałszywie powiedział, że można go było sprzedać za trzysta denarów i pieniądze dać ubogim.
Ile tak naprawdę kosztował olejek wylany przez Marię na nogi Jezusa? Dzienny zarobek robotnika to jeden denar (Mt 20,2).
Maria musiała więc pracować prawie cały rok by uzbierać sumę potrzebną na taki dar.

Możemy więc sobie wyobrazić jak ogromna musiała być jej wdzięczność skoro wydała tyle oszczędności by pokazać swój szacunek względem Jezusa.
Jezus nie oburzał się tym, że zmarnowała tyle pieniędzy. Przyjął jej wdzięczność. Ale też przygotował się na swój pogrzeb.
Ponieważ tego samego olejku używano do namaszczania zmarłych.
Dlatego widział w geście Marii podwójną funkcję: wdzięczności i przygotowania do pochówku.

Dziś Wielki Poniedziałek. My też mamy sześć dni by przygotować się do obchodów Paschy. Wykorzystajmy dobrze ten czas. Bądźmy razem z Jezusem w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę na liturgii. A może uda się nam to przez cały Tydzień – także w Poniedziałek, Wtorek i Środę. Jeśli mamy czas skorzystajmy z danych nam możliwości.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ewangelia

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz