RSS
 

Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką

27 sty

EWANGELIA
Mk 3, 31-35

Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie. 
Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».

Jezus nie odwraca się tu od swojej Matki. Jego bracia, to nie bracia rodzeni, ale bracia cioteczni, czyli kuzyni.
W komentarzach często jest o nich podane, że nie chcieli, żeby Jezus głosił nauki. Uważali, że jest chory psychicznie. Nie mogli uwierzyć, że On może być Mesjaszem.

Dlatego tłumaczy się, że Jezus nie wyszedł do nich nie dlatego, że nie chce się spotkać z Matką. Ale wiedział, że Jego „rodzina” chciała Go przywołać, żeby uciszyć.

Dla nas jednak istotny jest nie tyle kontekst historyczny, co sens duchowy słów Jezusa.
„Kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”. Kto spełnia wolę Bożą ten może się nazywać dzieckiem Bożym. A jeśli jest dzieckiem Bożym to jest bliskim Jezusa, który jest Synem Bożym.
Każdy z nas może się nazwać bratem lub siostrą Jezusa. Nie ze względów krwi, ale z serca przepełnionego miłością do Boga.

Sam Jezus zwraca się do nas jako do brata i siostry znanej pieśni religijnej:
„Gdy po wielkim połowie Jezus z uczniami siadł
Spytał Szymona Piotra tak jak dziś pyta nas.
Bracie Siostro;czy miłujesz Mnie?
Tak Panie; Ty wiesz że kocham Cię”

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ewangelia

 

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz