RSS
 

Znaleźliśmy Mesjasza – to znaczy: Chrystusa

18 sty

EWANGELIA
J 1,35-42

Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: „Oto Baranek Boży”. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: „Czego szukacie?” Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?” Odpowiedział im: „Chodźcie, a zobaczycie”. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej . Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: „Znaleźliśmy Mesjasza” – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: „Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas” – to znaczy: Piotr.

Św. Jan tylko spojrzał na Jezusa i wiedział, że to On jest zapowiedzianym Mesjaszem, Świętym Boga.
Jego uczniowie od razu uwierzyli w słowa Jana i poszli za Jezusem. Wiedzieli, że jeśli jest On Mesjaszem, to muszą się trzymać Niego, a nie potrzebują już innych pośredników. Zostali z Nim by Go słuchać. Później poszli i głosili innym, że Jezus jest Mesjaszem.

Jan i ci uczniowie – Jan Apostoł i Andrzej od razu uwierzyli.

Piotr, któremu Andrzej ogłosił nowinę o znalezieniu Mesjasza nie uwierzył tak szybko.
Można tak przypuszczać ze słów Ewangelii: Andrzej przyprowadził go do Jezusa – więc raczej nie szedł tam ochoczo. Jezus wiedział o tej niewierze dlatego powiedział to czego zwykły człowiek by nie wiedział: wiedział jak Piotr się nazywa mimo, że wcześniej go nie poznał. Nadał też mu nowe imię. Pokazał przez to, że ma moc by zmienić człowieka i jego imię.

A gdyby Jezus przyszedł dziś czy byśmy od razu w Niego uwierzyli, czy raczej jak Piotr pozostalibyśmy sceptyczni póki nie zobaczymy dowodów?
Która postawa jest nam bliższa: Jan Chrzciciela, Jana Apostoła i Andrzeja czy Piotra?

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ewangelia

 

Tags: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz